Spokojenost obyvatel Hlučína poklesla

Město Hlučín se po dvou letsech rozhodlo zopakovat šetření Spokojenosti obyvatel a Mobility a místní přepravy. Ve spolupráci se společností CI2, o.p.s. a místní Gymnáziem se mu to povedlo. Výsledky však nepřinesly kýžená očekávání. Ve většině parametrů jsou obyvatelé města méně spokojení. Důvodem může být celková nižší spokojenost obyvatel s děním v našem státě, kdy lidé nedokážou oddělit jevy místní, na které je zaměřen tento výzkum, a jevy celostátní. Proto mohou být i více nespokojeni. Z výsledků spokojenosti můžeme vybrat následující.

Dle titulkového indikátoru jsou obyvatelé města Hlučína se životem v něm veskrze spokojeni. Odlišný názor má pětina oslovených. Přesto je nutné zdůraznit, že spokojenost oproti poslednímu šetření poklesla a to téměř ve všech sledovaných ukazatelích

Více spokojeni jsou muži, osoby s vyšším vzděláním, osoby bydlící v části Rovniny a Darkovičky a v rodinném domě, osoby ve věkových skupinách 15-20 a 41-50 let a ti, co studují či jsou na rodičovské dovolené. Nejvíce nespokojenou osobou jsou nezaměstnaní (více jak polovina). Lze konstatovat, že v porovnání s městy, kde byl obdobný průzkum proveden, patří Hlučín mezi města průměrně spokojené. Obyvatelé kladně hodnotí mezilidské vztahy, možnost provozovat své záliby a koníčky a veřejné služby. Naopak lidé jsou nespokojeni s možnostmi zaměstnání ve městě. Z hlediska veřejných služeb jsou nejméně spokojeni s fungováním Městské policie a se středními školami. Na druhou stranu si cení kvalitu svozu komunálního odpadu, základní školství a dopravní obslužnost.

Podle hodnocení důležitosti vnímají obyvatelé jako nejdůležitější možnosti zaměstnání, kvalitu okolního životního prostředí a mezilidské vztahy. Prvně zmíněná možnost patří mezi ty oblasti, která v hodnocení spokojenosti neskončila v popředí. Z obdobných nerovností vyplývá, že by se management města měl právě na tyto oblasti prioritně zaměřit (tam kde je hodnocení spokojenosti nízké a naopak hodnocení důležitosti vysoké).

Ze samostatných otázek na sběr a třídění odpadu vyplývá, že obyvatelé nejčastěji třídí plasty, sklo a papír. Dvanáct procent obyvatel netřídí odpad vůbec, což je indikátor, který oproti minulému šetření narostl o 3,5 procentního bodu.

Výsledky jednotlivých indikátorů naleznete na výsledkovém indikátorovém portále, který prozatím spravuje iniciativa TIMUR, o.s.