Proběhla konference HODNOCENÍ ROZVOJE OBCÍ, MĚST A REGIONŮ
Submitted: 2. 3. 2016
Konferenci "HODNOCENÍ ROZVOJE OBCÍ, MĚST A REGIONŮ, ZPŮSOBY HODNOCENÍ STAVU, VÝVOJE A FUNGOVÁNÍ OBCÍ, MĚST A REGIONŮ V ČR " uspořádala společnost CI2, o. p. s. 1. března 2016 v prostorách Národního zemědělského muzea v Praze. Konference se uskutečnila v rámci projektu: "Indikátory udržitelného rozvoje měst v kontextu Místní Agendy 21", podpořeného v rámci švýcarsko-české spolupráce. Akce byla zahájena ředitelem CI2, o. p. s. Josefem Novákem, ředitelem Odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP Tomášem Kažmierskim a ředitelem Národního zemědělského muzea Milanem Půčkem. Cílem konference bylo šířit povědomí o indikátorech a dalších nástrojích hodnocení udržitelného rozvoje na národní, regionální a místní úrovni a o vyhodnocování strategických plánů prostřednictvím vhodných nástrojů a technik.
Konference byla pojata jako platforma pro výměnu zkušeností ve stále diskutovaném tématu: hodnocení udržitelného rozvoje. Prezentující z různých odvětví a typů institucí (neziskové či vědecké organizace, vysoké školy, veřejná správa) nabídli účastníkům inovativní přístupy a konkrétní řešení, které v případě své realizace, pozitivně přispějí k udržitelnému vývoji měst, obcí a regionů.
Během pěti tematických bloků se postupně vystřídalo čtrnáct prezentujících. Program byl postaven tak, aby nejprve zazněly věci obecnější, globální a mezinárodní povahy, které posléze vystřídaly prezentace regionálně a místně zaměřené. Úvodní přednášky zaměřené na SDGs měli Tomáš Hák z Centra pro otázky životního prostředí a Michal Broža z informačního cenrea OSN v Praze. Po něm následovalo představení Strategického rámce udržitelného rozvoje České republiky z Jana Mareše z Úřadu vlády ČR Úvodní blok ukončil Jean-Blaise Trivelli, zástupce švýcarské organizace Federal Office for Spatial Development.
Druhý blok zahájil Milan Puček s přednáškou o principech strategického plánování. Dále promluvila radní MČ Praha 7 Lenka Burgerová, která informovala o inspiracích švýcarské studijní cesty v přípravách strategického plánu Prahy 7. Poté zazněly dva příspěvky věnované problematice MAS. První byl od Jana Libosvára z NS MAS a informoval, jak by vše mělo teoreticky probíhat a druhý od Miloslava Olivy o tom, jak to ves skutečnosti v praxi funguje.
Odpolední část zahájil Tomáš Hák, který zastoupil Jitku Bouškovou, v představení nového portálu NSZM. Poté Tereze Ponocná ukázala, jaké indikátory využívá CENIA pro pro hodnocení životního prostředí na národní a regionální úrovni. Po ní zaujal plénum svým přednesem Aleš Dresler z Kopřivnice.
Poslední blok byl věnovaný konkrétním příkladům z měst. Nejprve Josef Novák představil dva nástroje na podporu sledování udržitelného rozvoje na místní úrovni (indikátorový výsledkový portál a e-lerningový vzdělávací systém) a po něm své přístupy ve vyhodnocování různých oblastí městského prostředí ukázaly Marie Peřinková z Prachatic a Martina Macková ze Štětí.
Prezentace z konference jsou ke stažení na stránce věnované konferenci.