Blog

Rozvoj a ekologická stopa – jak jdou dohromady?

Vyspělé státy každoročně vydají přibližně 150 miliard dolarů na tzv. rozvojovou spolupráci – tj. pomoc těm méně úspěšným. O efektivitě této pomoci můžeme vést dlouhé debaty, každopádně svět jako celek se (jak rád argumentuje například Bjorn Lomborg) se stává vyspělejším a bohatším. Read more »

Vizualizace uhlíkového cyklu - papírové origami

Kolik uhlíku je navázáno v oceánech? Kolik jej je ročně emitováno do ovzduší? Jaké jsou jeho každoroční přesuny a umíme si jednotlivé poměry jednoduše představit. Velmi vhodným a názorným příkladem je papírová skládanka - origami, která byla nedávno publikována Read more »

Na kolik přijde jeden email? A jeden spam?

Je to již několik let, kdy odborníci z mezinárodní organizace ICF International společně se společností McAfee vydali studii „The Carbon Footprint of Email Spam Report“ stanovující míru produkce skleníkových plynů z emailové komunikace a zejména z nešvaru posledního desetiletí Read more »

Spotřeba energií v dopravě v EU začala opět růst

Nejnovější data o spotřebě energií v dopravním sektru v Evropské unii (EU-27) ukázaly, že hodnoty oproti výsledkům za rok 2010 mírně vzrostly (o 0,1 %). Nastal tak pravděpodobně mírný obrat trendu, který započal v roce 2007, kdy spotřeba energií v dopravním sektoru byla Read more »

Švédsko na cestě k udržitelnosti, Česko na cestě do ...

Švédsko, na rozdíl od České republiky, to s přechodem k zelené a udržitelné ekonomice a
společnosti myslí vážně. Zavázalo se mj. k dosažení nulových emisí skleníkových plynů do
roku 2050. Nejde o plané politické sliby, země činí konkrétní kroky k jejich Read more »