Falešná olympiáda na vodě a uhlíku
Vloženo: 20. 2. 2014
Probíhající zimní olympiáda v ruském Soči má mnoho rozměrů – vedle politického a sportovního nepochybně i environmentální. Mega-akce, která je údajně nejdražší olympiádou v historii, konaná v subtropickém podnebném pásu a regionu, kde se nachází národní park a který je zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, má jednoznačně negativní ekologický dopad. Přes proklamace organizátorů, že environmentální vliv her bude minimalizován, je realita, jak už to v Rusku bývá, odlišná.
Nezávislí experti uvádějí, že výstavba sportovišť a související infastruktury měla nepříznivý dopad na biodiverzitu křehkých a druhově bohatých ekosystémů severního Kavkazu. Části národního parku byly díky olympiádě zcela zničeny, docházelo k ilegálnímu ukládání odpadu, přerušení migračních tras pro druhy jako je hnědý medvěd a k celkovému zhoršení podmínek života pro místní obyvatele. Tlak na přírodu pravděpodobně ještě naroste po ukončení her, díky plánu vybudovat ze Soči globální lyžařské středisko a prvořadou turistickou destinaci. Z tohoto pohledu nelze proto hodnotit rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru o umístění her do tohoto regionu jinak než negativně.
Podívejme se však na rozměr, který je doménou CI2 – uhlíkovou stopu olympijských her. Na oficiálních stránkách her organizátoři publikují odhad přímých emisí skleníkových plynů souvisejících s olympiádou 250.000 – 360.000 tuny CO2. Přesnější číslo bude údajně zveřejněno po ukončení her. Pro srovnání – tolik emisí za celý rok vyprodukuje v České republice město s počtem přibližně 60.000 obyvatel. O tomto číslu můžeme s úspěchem pochybovat – dopad her na klima podhodnocuje přinejmenším o řád.
Uhlíkovou stopu můžeme porovnat s letní olympiádou v Londýně v roce 2012. Obecně platí, že ekologický dopad letních her je nižší než zimních. Analýza uhlíkové stopy je v případě Britů velmi věrohodná, transparentní a byla zveřejněna již před hrami. Výpočet šel do takových detailů, jako ubytování diváků, letecká doprava funkcionářů na ceremoniál předchozích her v Pekingu či spotřeba sušenek a piva během her. Na rozdíl od ruské olympiády zahrnuje (metodicky správně) i nepřímé emise. Výsledná hodnota uhlíkové stopy – 3,4 milionu tun CO2 ekv. je proto mnohem věrohodnější.
Ruští organizátoři tvrdí, že Soči jsou první olympiádou, jejíž dopad na klima bude minimalizován, či prakticky vynulován. Má se tak stát díky partnerství s chemickým gigantem Dow. Tato největší chemická firma světa slibuje snižování emisí skleníkových plynů odpovídající hrám ve třech oblastech – infrastruktura, průmysl a zemědělství. V následující dekádě má realizovat opatření jako jsou úspory energie ve výrobních procesech, zateplování domů v Rusku či ochrana lesů v oblasti Vladivostoku.
V tuto chvíli těžko soudit, zda tyto proklamace budou skutečně naplněny, a zda by Dow nesnižoval emise i bez ohledu na partnerství se Soči – tak jako to v současné době činí většina globálních korporací. Environmentální kredit této firmy býval zoufalý (Dow mj. od roku 1999 vlastní firmu Union Carbide, která se podílela na katastrofě v Bhópálu, na jejíž následky zemřelo 25.000 lidí), ale v posledních letech ho společnost hodně vylepšila. Znalost ruské mentality každopádně velí opatrnosti – otevřenost a dodržování dohod a slibů nepatří k jejich nejsilnějším stránkám. Zveřejněné hodnoty uhlíkové stopy, bez uvedení bližších detailů, jak k nim organizátoři her dospěli, budí přinejmenším rozpaky, stejně jako mnoho dalších aspektů putinovských her.