Ekologická stopa Velkého Meziříčí po třetí.

Ekologická stopa je „zelenou vizitkou“ města. Odráží, kolik obyvatelé a firmy ve městě za rok spotřebovali zdrojů a kolik při tom vytvořili odpadů. Stanovuje se v tzv. globálních hektarech. Město Velké Meziříčí jako jediné v České republice sleduje tento ekologický ukazatel každoročně již od roku 2011. A výsledky jsou příznivé – ekologická stopa neroste, přestože město se rozvíjí. V roce 2013 (data z roku 2012) byla ekologická stopa města Velkého Meziříčí 5,5 gha/obyvatele, obdobná jako 2 roky předtím. Výsledek je příznivý i z hlediska srovnání s jinými městy, jak sedozvěděli účastníci besedy se starostou města od RNDr. Třebického (CI2, o.p.s. Praha).

Ekologickou stopu můžeme porovnat s tím, kolik „přírody“, tedy zelených ploch a zdrojů má město k dispozici. V případě Velkého Meziříčí překračuje stopa biokapacitu města 4,5 krát, což je v porovnání s jinými městy příznivý výsledek.

Žádné město na světě se z principu „nevejde“ do své biokapacity, je závislé na širokém „ekologickém zázemí“. Ve městě dochází k soustředění obyvatelstva, průmyslu a dalších aspektů lidské společnosti. To má svá negativa (např. zvýšené znečištění ovzduší, hluku, …), ale i pozitiva (např. menší spotřeba ploch než u rozptýlené venkovské zástavby, menší vliv na krajinu, …). Důležité je však stanovit, jak si město v současné době stojí a pokusit se ovlivnit budoucí vývoj.

Dále je možné provést orientační porovnání s ekologickou stopou průměrného obyvatele České republiky, která v roce 2012 činila 5,3 gha/obyvatele. Důležitým ukazatelem je také biologická kapacita, dostupná na jednoho Čecha, která v témže roce činila 2,7 gha. Nicméně v celosvětovém měřítku dosahovala pouze 1,8 gha/obyvatele. Toto číslo můžeme považovat za globální míru udržitelnosti.